STANDING COMMITTEES
AWARDS
John Carlone, CGCS
Tim Hahn
Tom Leahy, CGCS *
Michael Maffei, CGCS
Mike McNamara
Bob Nielsen, Jr., CGCS
James Seaman, CGCS
COMMUNICATIONS/ PUBLICATIONS
Greg Chorvas
Tom Kaplun *
Steve Whipple
FINANCE
John Carlone, CGCS
Jim Hornung, Jr., CSP, CLP
Tom Leahy, CGCS *
Steven Whipple
TURFGRASS FOUNDATION
Jim Hornung, Jr., CSP, CLP*
Steve Griffen
Tim Hahn
Tom Kaplun
Michael Maffei, CGCS
Elizabeth Seme
Chris Strehl
GOVERNMENT RELATIONS
John Carlone, CGCS
Greg Chorvas
Steve Griffen*
Tim Hahn
Jim Hornung, Jr., CSP, CLP
Tom Kaplun
Mike Loberg
Michael Maffei, CGCS*
Bob Nielsen, Jr., CGCS
Rick Slattery
Chris Strehl
Todd Vandervort
Steve Whipple
Rick Zimmerman
MEMBERSHIP PROMOTION & SERVICES
Greg Chorvas
Kevin Collins
Chris Pogge, CSE *
Steve Whipple
NOMINATING
Jim Hornung, Jr., CSP, CLP*
AD HOC COMMITTEES
CAO
Steve Griffen*
Mike Loberg
Michael Maffei, CGCS
GRANT REVIEW
John Carlone, CGCS*
Kevin Collins
Steve Griffen
Tim Hahn
Jim Hornung, Jr., CSP
Norm Hummel, Ph.D.
Tom Leahy, CGCS
Michael Maffei, CGCS
Dominic Morales
Bob Nielsen, Jr., CGCS
Elizabeth Seme
Steven Whipple
ADIRONDACK REGIONAL CONFERENCE
Greg Chorvas
Jim Collins
Joe DeForest *
Chris Frielinghaus, CGCS
Laurie Griffen*
Elizabeth Lamb, Ph.D.
Roger Lind
Kyle Wickings, Ph.D.
CENTRAL REGIONAL CONFERENCE
Greg Chorvas
Ben Czyzewski
Alan Dungey, CSFM
David Hicks
Jim Hornung, Jr., CSP, CLP *
Elizabeth Lamb, Ph.D.
Tom Leahy, CGCS
Roger Lind
Mike Loberg
Michael Maffei, CGCS
Dominic Morales
Chris Pogge, CSE
Joe Potrikus, CSFM
Dan Schied, CGM
Darren Shuman
Mike Tollner
Steve Wall
Steve Whipple
LONG ISLAND REGIONAL CONFERENCE
Tim Benedict
John Carlone, CGCS*
Greg Chorvas
Kevin Collins
Craig Currier
Joseph Gardner, Jr.
Tom Kaplun *
Elizabeth Lamb, Ph.D.
Ken Lochridge
Nick Menchyk, Ph.D.
Kurt Morrell
Brent Peveich
Jessica Arcate Schuler
Steve Whipple
NYSTA CHALLENGE - STEVE SMITH MEMORIAL GOLF TOURNAMENT
Greg Chorvas
Kevin Collins
James Gorman
David Lippman
Mike McNamara
Chris Strehl *
Matt Topazio
Steve Whipple*
SOUTHEAST REGIONAL CONFERENCE
Greg Chorvas
Kevin Collins
Phil Koury
Elizabeth Lamb, Ph.D.
Tom Leahy, CGCS
David Lippman
Michael Maffei, CGCS
Kurt Morrell
Jessica Arcate Schuler
Christopher Strehl
Matt Topazio
George Wade
Steve Whipple *
Dan Wilber
STRATEGIC PLANNING
Dominic Morales *
NYSTA Board of Directors
TECHNOLOGY/WEBSITE
Ben Czyzewski
Tim Hahn
Jim Hornung, Jr., CSP, CLP
Tom Kaplun
Dominic Morales *
Chris Pogge, CSE
Mike Tolner
Steve Whipple
TURF BOWL
Ben Czyzewski
Alex Ellram, Ph.D.
Tim Hahn*
Kyle Wickings, Ph.D.
TURFGRASS ENVIRONMENTAL STEWARDSHIP FUND
John Carlone, CGCS
Greg Chorvas
Jim Hornung, Jr., CSP, CLP *
Tom Leahy, CGCS
Michael Maffei, CGCS
Dominic Morales
Steven Whipple
WESTERN REGIONAL CONFERENCE
Jack Bryant
Tim Hahn*
Jim Hornung, Jr., CSP, CLP
James Hornung, Sr.
Elizabeth Lamb, Ph.D.
Mike Loberg*
Tom Mitchell
Drew Thompson, CGCS
WINNING FIELDS SEMINAR
Ryan Abbate
Greg Chorvas*
Ben Czyzewski
Alan Dungey, CSFM
Ike Hunter
Joe Potrikus, CSFM
Daniel Schied
Darren Shuman
* Indicates Chairperson
05/11/2020